SBD Semily

Družstevní nebo vlastní?

Toto je otázka, kterou řeší všechna bytová družstva v republice. Odpověď na ní není jednoznačná, ani jednoduchá. Pro společné členství svědčí to, že správu domů mohou provádět odborníci, kteří sledují předpisy, zákony a dohlížení na technický stav domů. Samozřejmě i ve společenství vlastníků je toto možné, ale okruh lidí je velmi omezen. Většinou schopní lidé jsou velmi zaneprázdněni svou prací a nechtějí se této odpovědné funkce ujmout, a nebo na její výkon nemají čas. Také se stává, že se této náročné a odpovědné funkce nechce ujmout nikdo.

Vzhledem k tomu, že v družstvu jsou spojené finanční prostředky celého družstva, není problém, aby při nenadálém výpadku finančních prostředků jednoho domu, nemohlo družstvo vypomoci bezúročnou půjčkou. V našem družstvu běžně tuto praxi provádíme ke spokojenosti všech. To ve společenství vlastníků nejde a vlastníci si musí prostředky buď půjčit v bance, nebo vybrat sami mezi sebou. Finanční otázky se dotýkají i neplatičů, které družstvo ustojí, ale u malého společenství to je veliký problém. Zálohy na služby a energie se hradit musí včas, ale pokud jeden nebo dva vlastníci neplatí, tak to zase musí uhradit ostatní. Bohužel soudy, kterými se tyto spory můžou jedině řešit, pracují pořád velmi pomalu.

Další otázkou jsou převody nebo prodej bytu. U družstevníka se jedná pouze o převod družstevních práv na nového člena a dále se nemusí starat. Vlastník byt prodává, většinou přes realitní kancelář, což se trochu prodraží, musí proběhnout převod na katastru nemovitostí a platit daň.

Pokud družstevník tak i vlastník byt řádně užívají, nemohou o něj přijít. Pouze v případě dluhů o něj mohou přijít oba dva, vlastníka si exekutor vždy najde.

To je pouze pár podnětů této problematice, budeme rádi, pokud nám sdělíte své zkušenosti.